دسته بندی: همه اخبار تاریخ: 31-02-1401

گسترش خدمات صندوق پژوهش و فناوری ارس به سایر مناطق آزاد

صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی ارس که اولین صندوق در بین مناطق آزاد کشور است به منظور توسعه فعالیت های خود و کمک به تامین مالی زیست بوم دانش بنیان مناطق آزاد، سازمان های مناطق آزاد دیگر را به جمع سهامداران خود پذیرش می نماید. نایب رییس هیات مدیره صندوق پژوهش و فناوری ارس در همایش مناطق آزاد و اقتصاد دانش بنیان گفت: صندوق پژوهش و فناوری ارس تنها صندوق در بین مناطق آزاد کشور است و به منظور کمک به تامین مالی زیست بوم دانش بنیان مناطق آزاد، سازمان های مناطق آزاد دیگر را به عنوان سهامداران جدید دعوت نموده و با موافقت هیات مدیره منطقه آزاد ماکو و انزلی بزودی بخشی از سهام دولتی صندوق به آنان واگذار و دفتر صندوق در این مناطق فعال می شود.

ابراهیم نصیری افزود: سرمایه صندوق هم اکنون در حال افزایش به۵۰میلیارد ریال و با ورود سهامداران جدید به ۱۰۰میلیارد ریال در سالجاری افزایش خواهدیافت.
وی گفت: با این افزایش هیات مدیره مناطق آزاد ماکو و انزلی شاهد افزایش منابع داخلی صندوق و همچنین سقف اعتباری صندوق در حوزه صدور ضمانت نامه و اعطای تسهیلات به شرکت های دانش بنیان از طریق صندوق نوآوری و شکوفایی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خواهیم بود.
نصیری با بیان اینکه در همان ماههای اولیه فعالیت، تقریبا تمامی منابع اولیه تادیه شده صندوق به اعطای تسهیلات به شرکت های فناور و دانش بنیان منطقه و استان اختصاص یافته است، افزود: در دو سال اول فعالیت صندوق ارس، ۴۶ فقره ضمانت نامه به ارزش بیش از ۲۳۰میلیارد ریال به منظور کمک به فعالیت های شرکت های دانش بنیان وفناور منطقه آزاد ارس و استان آذربایجان شرقی و پوشش ضمانتی موردنیاز در معاملات دولتی آنان صادر شده است.
وی با تشریح تسهیلات متنوعی که صندوق ارس در اختیار شرکت های فناور و دانش بنیان قرار می دهد گفت: در همین مدت ۶۰ شرکت دانش بنیان وفناور بیش از ۱۵۰میلیارد ریال از این صندوق تسهیلات مختلف ومتنوع دریافت کرده اند و بزودی تسهیلات جدیدی از طریق فراخوان و با اولویت واحدهای فناور اعطا می شود که شرکت‌ها می توانند به سایت صندوق مراجعه نمایند.
نائب رئیس صندوق پژوهش و فناوری ارس گفت: در سال‌جاری نیز صندوق ارس بخشی از منابع خود را به سرمایه‌گذاری خطرپذیر اختصاص داده است که بزودی قرادادهای مربوطه با طرح های منتخب منعقد می شود.
لازم به توضیح است همایش مناطق آزاد و اقتصاد دانش بنیان روز چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ماه به همت معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری و مدیریت مرکز رشد ارس و با حضور اساتید و نخبگان این حوزه در محل آمفی تئاتر هتل امپریال منطقه آزاد ارس برگزار شد.

نظرات