چاپ

صندوق پژوهش و فناوری ارس آغاز به کار کرد

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری ارس از آغاز به کار این صندوق برای تسهیل روند رشد شرکت‌های فن‌آور و دانش‌بنیان خبر داد.
 پریسا بهلولی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه منطقه آزاد ارس از جمله مناطقی است که حمایت‌های بسیار خوبی را در زمینه رشد اکوسیستم فناوری و پشتیبانی از شرکت‌های دانش بنیان انجام می‌دهد، گفت: مرکز رشد ارس نیز جهت ارائه بسته‌های حمایتی و تشویقی متنوع به واحدهای فناور، استارت‌آپی و دانش‌بنیان راه اندازی شده بود تا زمینه رشد و توسعه فعالیت آنها را برای تجاری‌سازی ایده‌ها، بازاریابی و فروش محصولات در فضاهای نمایشگاهی منطقه، داخل و خارج کشور فراهم کند.
وی با اشاره به مشوق‌های ارائه شده به شرکت‌های فناور، دانش بنیان و استارتاپ ها توسط این مرکز، افزود: در منطقه آزاد ارس علاوه بر مزایای قانونی تعریف شده برای تمام فعالان اقتصادی و صنعتی، مشوق‌های جدیدی نیز برای شرکت‌های فناور و دانش بنیان تعریف شده است تا این افراد خلاق، بیش از پیش برای حضور در ارس علاقمند شوند.
 وی اذعان داشت: هم اکنون ۷۰ شرکت فناور و دانش بنیان صنعتی و ۳۴ شرکت فناور نوپا، در مرکز رشد منطقه آزاد ارس فعالیت می‌کنند.
 وی در ادامه به آغاز به کار صندوق پژوهش و فناوری ارس در کنار مجموعه مرکز رشد این منطقه آزاد اشاره کرد و گفت: این صندوق برای اولین بار در شمالغرب کشور و در بین مناطق آزاد ایران تأسیس شد که همزمان با نمایشگاه رینوتکس ۲۰۱۹ تبریز فعالیت خود را با پرداخت تسهیلات تصویب شده به شرکت‌های دانش بنیان مستقر در منطقه آزاد ارس کلید زد.
 او با اشاره به نیازهای اعتباری شرکت‌های دانش بنیان استان، اضافه کرد: با تزریق این اعتبار به صندوق بخشی از نیازهای شرکت‌های فناور استان مرتفع شود.
 وی با تاکید بر اینکه منطقه آزاد ارس، اولین منطقه آزاد کشور است که صندوق پژوهش و فناوری را در بین این مناطق تشکیل داده است، اظهار داشت: این صندوق با مشارکت ۳۵ درصدی صندوق نوآوری و شکوفایی و ۳۴ درصدی سازمان منطقه آزاد ارس، ۱۵ درصدی پارک علم و فناوری و ۱۷ درصدی شرکت دانش بنیان همگامان فعالیت خود را آغاز کرده است.
 وی ادامه داد: صندوق پژوهشی و فناوری ارس در ۳ قالب اعطای تسهیلات ۴ تا ۱۱ درصد، سرمایه‌گذاری خطر پذیر و صدور ضمانت نامه از فعالان فناوری حمایت خواهد کرد.
 بهلولی در شرح وظایف این صندوق گفت: شرکت‌هایی که از منابع مالی ضعیفی برخوردارند می‌توانند از تسهیلات صندوق پژوهش و فناوری منطقه آزاد ارس بهره‌مند شوند تا بتوانند ایده‌های فناورانه خود را به محصول تبدیل کرده و سپس به دنبال تجاری سازی آن باشند.
وی افزود: صدور ضمانت نامه برای این شرکت‌ها در قالب ضمانت نامه شرکت در مناقصه، مزایده، تعهد در پرداخت پیش پرداخت به بانک‌ها و حسن انجام کار خواهد بود و همچنین سرمایه گذاری خطر پذیر نیز به صورت تزریق سرمایه به شکل نقدی با ارزیابی فنی و خدمات مشاوره‌ای به شرکت‌هایی خواهد بود که مورد تأیید قرار گیرند.
مدیر عامل صندوق پژوهش و فناوری منطقه آزاد ارس با بیان اینکه مأموریت صندوق ارائه خدمات مالی و تسهیل روند تجاری سازی محصول به منظور کمک به رشد و توسعه صنایع خلاق است، گفت: این مجموعه فعالیت خود را به صورتمستقل پیش خواهد برد و برای تحقق اهداف مذکور نیاز به افزایش منابع مالی دارد، از این رو همکاری و سرمایه گذاری بخش خصوصی با صندوق قطعاً در توسعه فعالیت‌های آن تأثیر خواهد گذاشت.
 بهلولی در خاتمه با اشاره به اینکه در حال حاضر اولویت ثبت نام در صندوق حمایت با شرکت‌های فناور واقع در آذربایجان شرقی است، خاطرنشان کرد: شرکت‌هایی که در مراکز رشد استانی یا پارک علم و فناوری عضو هستند و همچنین شرکت‌هایی که بتوانند تائیده پارک علم و فناوری استان را اخذ کنند می‌توانند در صندوق ثبت نام کنند.